Kontakt skóra do skóry po porodzie, czyli maluchy na brzuchy
OLGA VITOS • dawno temuKontakt skóra do skóry po porodzie między mamą, a nowo narodzonym dzieckiem jest niesamowicie ważny. Te pierwsze wspólne chwile, czyli kontakt skóra do skóry po porodzie, nie powinny być w żaden sposób przerywane, jeżeli nie istnieje ściśle medyczna przesłanka do tego.
Kontakt skóra do skóry po porodzie. Jak powinien wyglądać?
Dziecko po urodzeniu powinno zostać od razu położone na brzuchu mamy, a będzie to pierwszy kontakt skóra do skóry po porodzie. Można dzieciątko i mamę okryć pieluszką. W ten sposób powinni spędzić minimum 2 godziny po narodzinach. Jeżeli poród postępuje fizjologicznie, nie ma potrzeby spieszyć się z urodzeniem łożyska czy nawet przecięciem pępowiny.
Podczas kontaktu skóra do skóry po porodzie, czyli tych dwóch godzin po narodzinach noworodek nie powinien być zabierany od mamy na mierzenie, ważenie, mycie czy ubieranie. Również ocena jego stanu przez neonatologa może się odbywać w objęciach jego mamy.
Czytaj też: Jakie badania należy wykonać na poszczególnych etapach ciąży? Oto praktyczny przewodnik dla przyszłej mamy
Jedynym powodem, aby przerwać kontakt skóra do skóry po porodzie, jest bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia matki lub dziecka.
Co daje kontakt skóra do skóry po porodzie?
Taki pierwszy kontakt skóra do skóry od razu po porodzie ma wiele zalet. Przede wszystkim wspiera gospodarkę hormonalną matki i dziecka i temperaturę ciała dziecka. Maluch po urodzeniu nie potrzebuje ubranek ani ogrzewacza. Ma mamę, która rewelacyjnie ogrzeje jego małe ciałko. Dzięki regulacji gospodarki hormonalnej zmniejsza poziom stresu w organizmie matki i dziecka.
Kontakt skóra do skóry tuż po porodzie to również czas, gdy zaczyna się karmienie piersią. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi wydziela się między innymi hormon oksytocyny, a ten pomaga w produkcji mleka. Kobiety, które mają możliwość tulić swoje dziecko od razu po porodzie, również rzadziej są narażone na krwotok poporodowy. To skutek działania z jednej strony oksytocyny, z drugiej samego dziecka, które ruszając się na brzuchu mamy, pomaga w obkurczaniu macicy.
Kontakt skóra do skóry to również niezastąpiony sposób na kolonizowanie dziecka dobroczynnymi bakteriami od mamy. Dzięki temu może ono w przyszłości liczyć na lepszą odporność.
Kontakt skóra do skóry po porodzie. Co w przypadku cesarskiego cięcia?
Tak naprawdę nie ma podstaw, aby nie przeprowadzać kontaktu skóra do skóry od razu po cesarskim cięciu. Zaraz po wyjęciu z brzucha, dziecko może zostać ułożone na piersiach mamy. Taka procedura ma również wiele zalet, a wśród nich właśnie wspomniana wyżej regulacja gospodarki hormonalnej, zmniejszenie stresu, zapoczątkowanie karmienia piersią i początek tworzenia się więzi między mamą i noworodkiem.
Czytaj też: Skok rozwojowy u niemowlaka — 8 objawów, które mogą martwić rodziców, choć nie powinny
#MaluchyNaBrzuchy, czyli kontakt skóra do skóry po porodzie
W tym roku we wrześniu po raz drugi zostanie przeprowadzony ranking szpitali Maluchy Na Brzuchy pod względem przestrzegania Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej w zakresie dwugodzinnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie. To bardzo ważna akcja, która zwiększa edukację dotyczącą kontaktu mamy z dzieckiem po porodzie zarówno u kobiet rodzących, jak i wśród personelu medycznego.
W zeszłym roku z ponad 300 placówek w Polsce jedynie 26 oddziałów porodowych zostało uhonorowanych złotym i srebrnym medalem (tj. spełniały zapisy SOOO w przynajmniej 70% porodów). Policzony został również wskaźnik dla całej Polski, który wyniósł zaledwie 29,32% w odniesieniu do porodów drogami natury (przypomnijmy, że w Polsce mamy około 46% cesarskich cięć).
Kontakt skóra do skóry po porodzie. Co mówi prawo?
Według polskiego prawa kobieta ma prawo do dwugodzinnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry od razu po porodzie. Zostało to uwzględnione w Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej. To oznacza, że nikt nie może zabrać dziecka, bez zgody jego prawnego opiekuna (w tym przypadku matki).
Zachęcam wszystkie kobiety do zaznajomienia się z dobrymi skutkami nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie i do poznania swoich praw.
Autorką artykułu jest Olga Vitoš.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze